LİVA ANAOKULU

bilgi@livaanaokulu.com

Bulgurlu Mah. Aygül Sok. No:7 Üsküdar

0216 505 40 10

Hafta içi
07:30 - 19:00

5 Adımda Çocuğunuzun Uyku Düzeni

Çocuklar ihtiyaçları, kişilikleri,ailelerinin tutumları ve fiziksel yapıları doğrultusunda kendi uyku düzenlerini oluştururlar. Bu bağlamda da her çocuk uykuya dalma süresi ve uyuma süresi olarak farklılık gösterir. Yaşa uygun bir uyku düzeni oluşturabilmek için çocuğun kendi yatağında uykuya dalmasını ve sabah uyandığında gözlerini kendi odasında kendi yatağında açmasını sağlamak dikkat edilmesi gereken iki önemli noktadır. Ancak günümüzde okul öncesi dönemde çocuğu olan bir çok ebeveyn konu ile ilgili çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Zorlukları ortadan kaldırmak veya baş edebilmek için neler yapılabilineceğine göz atalım.

 

Rutinler çok önemli!

Çocuk yetiştirirken öğretmeye çalıştığımız diğer bütün alışkanlıklar gibi uyku konusunda da rutinler ve kararlılık son derece önemlidir. Herhangi bir davranışın yerleşmesi için en az 20 gün süre gerektiğinden arka arkaya 20 gün boyunca uyku öncesi rutininizi gerçekleştirmeye özen gösterin. Peki nedir bu rutinler? Pijamaları giymek, süt içmek, ışıkları kısmak, diş fırçalamak, kitap okumak gibi sıralanabilir. Ancak siz kendi alışkanlıklarınıza göre değişiklikler yapabilirsiniz.

Bunları yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

  • Uyku vakti yaklaşırken tv, tablet ya da hareketli müzik/aktivite gibi uyaranları kesmeniz gerekir ki vücut ve beyin rölantiye geçsin.
  • Uyku vakti yaklaşırken sindirimi zor gıdalar tüketmemesine dikkat etmelisiniz.
  • Çocuğunuzla çok fazla konuşmanız ve göz kontağı kurmanız uykusunu açabileceğinden, yatağa gidildiğinde minimumda konuşmaya özen göstermelisiniz(kitap okuma hariç).
  • Sevdiği bir oyuncağı ya da battaniyesini yanına almasına izin verin. Bu şekilde kendini rahat ve güvende hissedecek ve uykuya dalması daha kolay olacaktır.
  • Hareketlerini kısıtlamayacak rahat kıyafetler ile yatırmaya özen gösterin.

Çocuğunuz uyuyana kadar sizi bırakmıyorsa…

Çocuklar bu dönemde çeşitli korkuları olduğundan ya da bazen anneyle daha fazla zaman geçirmek istediklerinden tek başlarına uyumak istemezler. Böyle durumlarda uykuya dalana kadar yatağının kenarında beklemenizde sakınca yoktur. Ancak, çocuğun yatağına yatmamaya, yatağına oturmamaya ve fiziksel temasta bulunmamaya özen gösterin. Eğer bütün bunları yapmıyorsanız en kısa zamanda aşama aşama kendinizi onun yatağından uzaklaştırmaya başlamalısınız.

Çocuğunuz kendi yatağında yatmıyorsa…

Çocuğunuz kendi yatağında yattıktan bir süre sonra sizin yanınıza gelmeyi alışkanlık haline getirmişse onu her seferinde üşenmeden geldiği anda kucaklayıp kendi yatağına geri götürmelisiniz. Bu esnada göz kontağı kurmayın, onunla konuşmayın, öpmeyin. Sakin bir

şekilde onu yatağına bırakıp odanıza dönün. Bu şekilde, sabahları uyandığında kendi yatağında gözünü açmasını sağlamış olursunuz. Diğer önemli bir nokta da, her seslenişinde ya da ağlamasında yanına gitmemeye özen gösterin. Odasının dışında durarak ona seslenebilirsiniz.

 

Yatak oyun ya da yemek yeri değildir!

Çocuklar yaşayarak öğrenirler. Eğer siz kendi odanızdaki yatakta çocuğunuzla oyun oynarsanız ona hiç bir zaman “burası anne babanın yatağı ve burada uyunur” mesajı veremezsiniz. Bu sebeple ne kendi yatağınızda ne de çocuğunuzun yatağında yemek yemeyin, oyun oynamayın. Unutmayalım öğretmeye çalıştığımız şey: yatak uyku yeridir, anne babanın yatağı ayrıdır, çocukların ki ayrıdır. Belki de bu kadar uyku yeterlidir. Gündüz anaokulunda uyuyan ya da okul sonrası evde akşamüstü uykusu uyuyan çocukların ,uyumayanlara göre gece uyku süreleri ve uykuya dalma saatleri farklılık gösterebilir. Diğer bir yandan çocukların gündüz uykusuzluğa bağlı bir problem yaşayıp yaşamadıkları da ayrı bir durumdur. Mesela bir çocuk az uyuyup, gün içerisinde hep dinç, aktif ise, dikkatsizlik sorunu yaşamıyorsa gece aldığı uyku ona yeterli geliyor demektir. Çeşitli kaynaklarda yer alan yaş gruplarına göre uyku süreleri ile ilgili sınırlamalara çok bağlı kalmamak gerekir. Bunları bilmenizde fayda vardır ancak birebir bu saatleri tutturmak için sıkıntıya girmenize gerek yoktur. (Genel olarak okul öncesi dönem çocukları için önerilen gece uyku süresi 10-11 saat aralığındadır.)

Son olarak…

Bir çok uzmanın dediği gibi çocuklara kazandırmaya çalıştığınız alışkanlıklar için sabırlı olmaya çalışın. Aile içerisinde çocuğu kimler uyutuyor ise onlarla fikir birliğine vararak tutarlı davranışlar sergileyin. Uyku düzeni ile ilgili aksaklıklar konusunda hassasiyetinizi çocuğunuza hissettirmemeye özen gösterin. Çünkü sizin için önemli olan ve sizi üzen bu konu onun içinde önemli hale gelecek ve kaygılanması gereken bir şeyler olduğunu düşünmesine sebep olacaktır.

 

Comments are closed.