LİVA ANAOKULU

bilgi@livaanaokulu.com

Bulgurlu Mah. Aygül Sok. No:7 Üsküdar

0216 505 40 10

Hafta içi
07:30 - 19:00

ÇOCUK EĞİTİMDE BİLMEMİZ GEREKEN 10 KURAL

AİLE İÇERİSİNDE DİSİPLİN EĞİTİMİ

Disiplin, kişilerin içinde yaşadıkları topluluğun genel düşünce ve davranışlarına uymalarını sağlamak amacıyla alınan önlemlerin tümü olarak tanımlanabilir. Disiplin, teorik olarak sertliği ve güç kullanmayı değil; oluşturulan kurallara kararlılıkla uyulmasını ifade eder. Aile içi disiplin, çocuğa sosyal bir varlık olmamızın gereği olan kurallara uymayı öğretir. Belirlenen kurallara uyan çocuğun kişiliği de bu doğrultuda şekillenir.

Aile içerisinde uyulması gereken kuralları aşağıdaki yöntemleri kullanarak öğretebiliriz.

Ona model olmak: Çocuğumuza bir kural veya davranış kalıbını öğretmenin birinci ve en kolay yolu, o davranışı sergilememizdir. Çocuklar, söylediklerimizden ziyade yaptıklarımızı öğrenme eğilimindedir. Örneğin çocuklarımızdan başkalarına karşı kibar bir şekilde konuşmalarını isterken, biz onlara kaba davranırsak, kendimizle çelişkiye düşmüş ve onlar üzerindeki etkileyiciliğimizi kaybetmiş oluruz. Eylemin her zaman sözden daha etkili olduğunu unutmamalıyız.

Olumlu geri bildirim vermek: Çocuklarımızın kurallara uymasını sağlayabilmek için gördüğümüz olumlu davranışlarını fark ettiğimizi dile getirmeli ve onlara teşekkür etmeliyiz. Eğer biz çocuklara, olumlu davranışlarından dolayı memnuniyetimizi ifade edersek, onlarda bu olumlu davranışlarını tekrarlamak için çaba sarf edeceklerdir.

Olumsuz davranışlara geri bildirimde bulunmamak: Çocuklarımızın yaptığı bazı olumsuz davranışları görmezden gelerek de istenen davranış kalıplarını onlara öğretebiliriz. Geri bildirim olmayan olumsuz davranışlar zaman içerisinde sönme eylemi gösterirler.

Yaptırım uygulamak: istenmeyen bir davranışın ardından olumsuz geri bildirim verebilir veya yaptırıma başvurabiliriz. Ancak şu bilinmelidir ki yaptırım, çok uygulandığı takdirde diğer olumlu yöntemlere kıyasla etkisi azalan bir yoldur. Önemli olan, hatadan sonra cezalandırmak değil, hatayı önlemektir. Özellikle ağır ve sık ceza uygulanması karşısında, çocuğun cezaya gösterdiği duygusal tepki nedeniyle, olumsuz davranışında artış gözlenebilir.

Mükemmeliyetçi olmamak: ‘’Her şeyin en iyisi olmalı ‘’  baskısı altında kendimize de çocuğumuza da zarar vermemeliyiz. Çocuğumuzun potansiyelinin farkında olarak bazen mevcut durumla yetinmek, eksilerden ziyade artıları görmekte fayda vardır. Devamlı problem çözmek telaşından ziyade çocuğumuzla eğlenceli zaman geçirme, oyun oynamada problemleri kendiliğinden çözebilir.

Çocukları aşağılayıcı ve küçük düşürücü ifadeleri, (tıpkı bedensel cezada olduğu gibi ) onların benlik saygılarını olumsuz etkileyebileceği gerçeğini göz önünde bulundurmamamız gerekir. Söylediğimiz sözlere mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışmalıyız. Birkaç dakika sonra bitecek bir öfke ile ağzımızdan çıkan sözcüklerin, çocuğumuza duygusal olarak örseleyebileceğini, onda kalıcı izler bırakabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Değerli veliler,

İtalyan yazar De Judicibus’in çocuk eğitimine dair çok önemli bulgularını sizlerle paylaşmak istedim.  Bu bilgiler,  her anne babanın konu üzerinde düşünmesine ve değerlendirme yapmasına yardımcı olacaktır.

 

ÇOCUK EĞİTİMDE 10 KURAL

  • Çocuklar onlara söylediklerimizden çok, yaptıklarımızdan onlara ve başkalarına karşı olan davranışlarımızdan etkilenirler. Çocuklar yetişkinlerin tutumlarının dikkatli ve hassas gözlemcileridir.
  • Çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük hediye onlara ayırdığımız zaman ve ilgi olacaktır. Onların her şeyden önce sevgiye ihtiyacı vardır bu da varlıklarının anne baba için ne kadar önemli olduğunun vurgulanması ile mümkündür.
  • Bir çocuk için anne baba her şey demektir. O her şeyi bilmektedir, her şeyi yapabilmektedir. Bunun tam olarak böyle olmadığını göstermek anne baba rolünün önemini azaltmaz, tersine olarak basitçe herkesin hata yapabileceğini ve hepimizin bazen beklentileri karşılamada zorlanabileceğini göstermek gerçek öğrenmeleri için uygun olacaktır.
  • Bir çocuğa hatta en küçük yaştakine bile, uygun sözcükler bulunduğunda, açıklanamayacak hiçbir şey yoktur. Sadece zaman ve sabır gerekmektedir. Bu şekilde çocuk, bilmenin değerini öğrenecektir.
  • Çocuklar ebeveynlerinin hayatta yapamadıklarını gerçekleştirebilme fırsatları olarak görülmemelidirler. Onların kendileri adına deneme ve hata yapma hakları vardır. Anne baba çocuğu tehlikelerden korumalıdır, evet ancak onunda gerçek deneyimi yaşaması gereklidir.
  • Çocuk için önemli olan bir şeyin anne ve baba içinde önemli olduğunun gösterilmesi gerekir. Bu çocuğun kendine güvenini güçlendirecek ve ona (kendisi katılmasa bile) başkalarının görüşlerine saygı duymayı öğrenecektir.
  • ‘’ Hayır, ‘’ kelimesini gerçekten ihtiyaç duyulduğunda kullanmak gerekir. Bu çocuklara her zaman ‘’ evet ‘’ denilecek anlamı taşımamaktadır, sadece alternatif bir çözüme ulaşmayı engellemesi önlemini içermektedir.
  • Çocukları olmayacakları bir kişi olma konusunda yüreklendirmek uygun değildir, onlara seçenekler sunmak ve kendi seçimlerini ve isteklerini takip etmelerine yardımcı olmak daha uygundur.
  • Aynı cinsten olun ya da olmayın çocuğunuzla fiziksel temas kurmaktan çekinmemelisiniz. Dokunmanın da bir iletişim dili olduğunu anlamasını sağlamak gerekir.
  • Sadece kadınlara ve sadece erkekler uygun davranışlar ve kurallar yoktur, daha çok doğru ve yanlış olan şeyler, uygun olan ve olmayanlar, yapılabilecek ve yapılamayacaklar vardır.

 

Koşulsuz sevgi ve güven ile çocuğumuzla açık bir iletişim kurarak her problemi çözebileceğimizi unutmamalıyız…

20 Responses to “ÇOCUK EĞİTİMDE BİLMEMİZ GEREKEN 10 KURAL”

Comments are closed.