LİVA ANAOKULU

bilgi@livaanaokulu.com

Bulgurlu Mah. Aygül Sok. No:7 Üsküdar

0216 505 40 10

Hafta içi
07:30 - 19:00

Merak Ettikleriniz

Merak Ettikleriniz

Çocuğumuzu bir hafta süreyle aşamalı olarak okula alıştırıyoruz. Bu süreçte de velimizi kurumumuzda misafir ediyoruz. 1.gün saat 10 gibi evde kahvaltısını yaparak ebeveyni ile okulumuza gelen öğrencimizi, yaşına ait oyun grubuna veya bireysel oyuna alıyoruz. 1 saatlik bir süreçte sürekli değişen aktivitelerle çocuğumuzun oyun oynamasını sağlıyoruz. Bu süreç içerisinde çocuğumuzun ebeveynini görmek istediği durumlarda, uygun alanlarda çocuğumuzla ebeveynimizi bir araya getiriyor daha sonra tekrar oyun ortamına döndürüyoruz. 1 saatlik aktiviteyi en ilginç, çocuğun en keyif aldığı zamanda noktalayıp çocuğumuzun bir sonraki gün istekle okula gelmesini hedefliyoruz.
  1. günaynı aktiviteleri yarım saat arttırarak 1,5 saate çıkarıyoruz.
  2. günise öğrencimizi kahvaltı saatine dahil etmemizle süreç 2 saate uzuyor.
  3. günöğrencimizi hem öğle yemeği, hem sabah kahvaltısına dahil ediyoruz. Öğrencimizin durumuna göre 3-3,5 saatlik süreçte kurumda kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Tam gün eğitime dahil olacak öğrencilerimizi 5. günde uyku saatiyle tanıştırıyoruz.
Ancak bu örnek programlama her öğrencimiz için bire bir uygulanamıyor. Tüm çocukların bireysel farklılıkları, ihtiyaçları bize yol gösteriyor ve işleyişte uyum süreçleri 15 güne bazen 3 haftaya varan sürelere uzayabiliyor. Uyum süreci dönemi çocuk kadar, anne-babanın da yaşadığı bir dönemdir. Çocuğumuz kadar anne-babamızında çocuğundan ilk kez ayrılma süreçlerini yönetmeye gayret ediyoruz. Bu anlamda, psikoloğumuz, çocuk gelişimi uzmanı idari personelimiz de ailelerimize rehberlik ediyorlar.
Her sınıfımızda 1 sınıf öğretmeni, 1 yardımcı öğretmen olmak üzere 2 öğretmen bulunmaktadır. Fakat sınıf sayısı 5’ten az ise sınıf öğretmeni tek başına eşlik edebilmektedir.
Çocuğun alışma süreci çocuktan çocuğa değişmektedir. Genellikle, ilk oryantasyon haftasında sizlerden destek alarak, öncellikle çocuğumuzun Liva’ya güven duyma duygusunu desteklemek suretiyle ilk haftayı sağlıklı bir şekilde atlattığımızda bir sonra ki hafta uyum sürecimizi hızlandırmış veya tamamlamış oluyoruz.
Çocuğumuzu gözlemledikten sonra alışamadığı eğitimciler tarafından tespit edildiğin de, kısa bir süreliğine alıştırma sürecine ara veriyoruz ve iki ay sonra tekrar davet etmek üzere velimize teşekkür ediyoruz.
İlk başladığımızda öğrencimizin grubu reddetme, ağlama, eve gitme isteği gibi davranışlarının gelişeceği ön kabulünde olmamız gerekiyor. Alışma sürecinde çocuğunuz her gün okula mutlu ve istekli gelmeyecektir. Evden ayrılmamak için bahaneler üretebilir. Anneyle tensel temasını arttırabilir. Bir yerlerinin ağrıdığını söyleyebilir. Okulda arkadaşlarının ona iyi davranmadığını söyleyebilir. Burada ebeveynin net ve kararlı duruşu çok önemli. Çocuğumuzun şikayetlerini dinlemeli, duymazdan asla gelmemeli. Bu arada, gerek ebeveyn, gerek aile büyükleri ya da bakıcının yorum yaparak ya da konuyu uzatarak çocuğun mevcut rahatsızlığını derinleştirmemesini sağlamak gerekiyor. Alışma sürecinde bir diğer sıkça karşılaştığımız davranış şekli ise öğrencinin taleplerini ebeveyn üzerinden aktarması durumudur. Öğrencinin karmaşık duygu ve düşüncelerinin ortaya çıkardığı şikayetleri sebep göstererek ebeveyn üzerinden iletişim sağlamasına mahal vermemek gerekiyor. (Şikayet; “Sınıfta mavi sandalyeye oturmak istemiyorum”. Öğrenci veliden öğretmenine onu başka bir sandalyede oturtmasını talep edebilir, ya da veli gayr-i ihtiyari olarak öğretmene talepte bulunabilir. Burada öğrenci, “kendimi sınıfta güvenli alanda hissetmiyorum” demek istemektedir. Velinin, öğretmenine “Mavi sandalyede oturtmayalım” komutu, öğrenci ile öğretmenin diyaloğunu kesen, öğretmenin öğrencinin ihtiyacını anlayarak doğru şekilde karşılamasını engelleyen bir durumdur. Bir süre sonra, bu iletişim şekli alışkanlık haline gelebilir, altında farklı bir sebep olan anlamsız şikayet takıntıya dönüşebilir. Her zaman kırmızı sandalyede oturma isteği…gibi Öğrenci problemini kendi dile getirmeli, getirmeye teşvik edilmeli,  öğretmen ve ebeveyn asla karşı karşıya gelmemeli, ebeveyn ve öğretmen çocuğa karşı ortak dili kullanmalı. Alışma sürecinin haricinde genel olarak, veli öğretmenle karşı karşıya gelmemeli, iletişimi kurum yönetimi ile sağlamalıdır. Bu yaklaşım daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Alışma sürecinde veli kararlı olmalıdır. Çocuk gelişimi uzmanı idari personelin ve kurum psikoloğunun yönlendirme ve tavsiyelerine uymalı, kaygı ve endişelerini çocuğa yansıtmamaya özen göstermelidir. Alışma sürecinde, eve gelen çocuğumuza “evet, hayır” soruları sormamalıyız. Örneğin; Bugün okulda mutlu muydun? Çocuk karmaşık duygular yaşadığı için net cevap gerektiren sorulara cevap vermekte zorlanır. Aynı zamanda, ebeveynin kaygısını hissettiği için farklı cevaplar vermek ihtiyacı içinde de hissedebilir. O nedenle dolaylı sorularla çocuğun hissiyatını anlamaya çalışmak, daha önemlidir. Örneğin; “Bu gün okulda en çok neyle oynamayı sevdin?” “Bugün okulda seni en çok mutlu eden olay neydi?” “Sınıfında en çok neyi sevdin?” Olumlu cevaplar çağıran sorular, çocuğumuzu bu süreçte daha rahat ettirecek ve olumlu düşünmesini sağlayacaktır.
Kreş ortamı çocuğunuzun sosyalleşebilmesini, kelime haznesinin gelişebilmesini, paylaşmayı öğrenebilmesini, grup içinde hareket edebilmesini sağlar. Ayrıca özgüven duygusunu da destekleyeceği için çalışan annelere tavsiyemiz kreş ortamında çocuklarının büyümesi olacaktır. Ailenin, bakıcının öncelikle asgari kendi dil kültür yapısını çocuğa kazandıracağı, çocuğun bakıcı ile büyüdüğünde ancak bireysel şekilde oynayabileceği durumları göz önünde bulundurması gerekir. Kimi zaman onarılması çok zor olan, hatta psikolojik destek gerektirecek duygu ve davranış problemleri ile karşılaşabilme ihtimali ise bakıcı ile çocuk büyütmenin ciddi risklerinden biridir. Çalışan anne çocuklarının asgari aşağıda ki planlama ile büyütülmesini tavsiye ederiz; 0-12 Ay: Anne 1-2 yaş: Anne-baba ya da aile büyükleri (bakıcının foksiyonu burada sadece destek hizmetleri olmalı) 2 yaş sonrası: iyi araştırarak buldukları, çocuklarını güvenle teslim edebilecekleri okul öncesi eğitim kurumu bundan sonra ki süreçte aileye destek vermelidir.
Öncelikle kurumlarımızda halı bulundurmuyoruz. Küçük oyun halılarımız mevcut. Yer zeminlerimizi özellikle fitalatsız, düşük emisyonlu (havaya zehirli gazları karıştırmayan), akarlar gibi alerjenleri tutmayan, kalın linolyum zeminlere kapladık. Zeminlerimiz rutin olarak, kokusuz ozonlu temizlik maddeleri ile temizleniyor. Süpürme çocuklar sınıf dışındayken yapılıyor, ve sınıflar havalandırılıyor. Aylık olarak tüm okul buharlı oksijenle temizleniyor. Acil atak geliştirme ihtimali veya herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında, ilk yardım eğitimi belgeli çocuk gelişimi uzmanımız tarafından öğrencimizin ilk müdahalesi yapılıyor. Aileye haber veriliyor, aciliyete göre ailenin yönlendirmesi ile, ulaşılamadığında, en yakın sağlık kuruluşuna ya da öğrencinin kendi doktoruna müracaat ediyoruz. Gıda alerjileri ile ilgili aile ile detaylı bilgi paylaşımında bulunuyoruz.
Öncelikle öğrencimizi evli çiftlerde anne-baba, boşanmış çiftlerde velayet hakkı olan ebeveyne teslim ediyoruz. Bunun dışında eğer herhangi bir yakın veya tanıdık alacak ise, anne babanın önceden kurumu arayıp beyan etmesi, ve kişinin kimliği ile gelmesini istiyoruz. Kimlik bilgileri ile verilen beyan örtüştüğü takdirde öğrencimizi teslim ediyoruz. Öğrencimizin, kendini alacak olan şahsı tanıyor olmasını önemsiyoruz, ailelerimizin bu konuya özen göstermesini bekliyoruz.
Kurumumuz sabah 7.30 da açılıyor. 19.00’da kapanıyor. Velimizin geç kaldığı zamanlarda kurumu bilgilendirdiği takdirde, çok nadir olmak kaydıyla kurumda çalışan sorumlu kişiler, öğrencimize eşlik ediyorlar. Eğitim-öğretim saatlerimiz 09.00-17.00 şeklindedir. Ancak, geç kalma durumlarını velimizin iyi yönetmesini bekliyoruz. Çünkü çocuklarda zaman kavramı farklı işler. Arkadaşsız tek başına kaldığı için, bir sonra ki gün okula karşı isteksizliği doğabilir. Anne-babaya karşı güvensizlik gelişebilir. Aynı zamanda, öğrenciye eşlik eden personelin ertesi gün performansında düşüş olabilir. Bu da öğrencilerimize istediğimiz kalitede hizmet vermememize neden olur. Bu nedenle, okul giriş, çıkış saatlerine velilerimizin azami özen göstermelerini rica ederiz.
* İki tip ödeme planımız mevcut. Ödemelerimiz peşin yıllık ödeme ve aylık ödeme olarak ikiye ayrılıyor. * Yıllık peşin ödememiz, daha avantajlı olup 10 aylık süreyi kapsıyor. * Velilerimiz havale, peşin ve kredi kartı ile ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar.
Aylık ödeme planını tercih eden velilerimizin ödemelerini ayın biri ile beşi arasında peşin olarak gerçekleştirmelerini rica ediyoruz.
* Öğrencinin 6 adet vesikalık fotoğrafı * Aşı kartı fotokopisi * Anne-Baba-Çocuk kimlik fotokopisi * Sözleşme (MEB tarafından doldurulması gereken bir belge) * MEB EK-3 formu
Bu gibi durumlarda velilerimize elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Taşınma, işten çıkarılma gibi durumlarla karşılaşan velilerimizin sözleşmelerini devam eden takvim ayının bir sonra ki ayında feshediyoruz. Bu gibi durumlarda sözleşmemizi karşılıklı olarak feshetmekteyiz.
Bizler öğrencimizi resmi olarak kayıt ettiğimizde, bağlı bulunduğumuz bakanlığa ve e-okul sistemine bildiriyoruz. O nedenle Liva bir oyun evi değildir. Her öğrenci bakanlığın öngördüğü ve yerine başka bir öğrencinin alınamayacağı bir kontejan dahilindedir. O nedenle, ödemelerimiz diğer özel eğitim kurumlarında da olduğu gibi, geldiği gün sayısı üzerinden hesap edilmemektedir. Tam ay ödeme alınmaktadır.
Ödeme plan ve ücret bilgisi için 0216 505 40 10’ u arayınız.
Toplu ödemenin avantajı, ödeme planını ve ücretleri tüm yıla indirimli oranlar üzerinden sabitlemiş olmaktır. Yaz okulu, aylık ödeme planında her dönem yeniden ücretlendirilir.
Çocuğumuzun kullanacağı eğitim setleri ekstra ücret kapsamındadır. Bu ödeme 2 taksit halinde ya da kayıt esnasında peşin olarak alınır. Dans, Tekvando, Müzik, Drama gibi etkinliklerimiz ekstra ücret kapsamındadır. Bu tür faaliyetlerimiz ayda 4 günü geçmiyor.
Her hangi bir yemek şirketi ile çalışmıyoruz. Tüm gıda ürünleri aşçımız tarafından hazırlanıyor. Meyve, sebze ve et alımlarımızı günlük olarak yapıyoruz. Kurumumuzda aşçımız tarafından ana yemeğin tencere yemeklerinden oluştuğu menümüz günlük olarak pişiriliyor. Menülerimiz Sabah, öğle ve ikindi öğünleri olarak çocuklarımıza sunuluyor. Hiç bir öğün bir önceki gün hazırlanmıyor.
Öncelikle eğitimcilerimiz tarafından yemek yiyemeyen çocuklarımıza yemek konusunda mutlaka destek sağlanıyor. Zorlamadan, zaman içerisinde öğrencimizin kendi başına yemesini destekliyoruz. Okulumuzda yemek ve uyku gibi konularda çocuklarımıza dikte ederek, ya da zorlayarak değil örneğin; “bir kaşık tadına bakma uygulaması” gibi uygulamalarla çocukların tanımadıkları ya da reddettikleri besinleri tanımalarına fırsat oluşturuyoruz. Zaman içinde çocuklar tercih etmedikleri yiyeceklerin diğer arkadaşları tarafından tüketildiğini gördükçe, (intoleransları olmadığı sürece) bu besinleri tüketmeye başlıyorlar.
Haftanın üç günü kahvaltı da içecek olarak süt veriliyor. Diğer günlerde ise öğlen yemeğinde; yoğurt, ayran, cacık, ikindi kahvaltısında; sütlü ürünlerle menümüzü destekliyoruz.
Haftada en az iki gün yumurta veriyor ve ayrıca kek, poğaça ve yumurtalı yemeklerle (yumurtalı ıspanak, menemen, patates tava) çocuklarımızın hayvansal protein almasını sağlıyoruz.
Hiç bir suretle kullanmıyoruz. “Sürpriz günlerimizde” ise velilerimizden özellikle kuruyemiş, meyve veya ev ortamında yapılmış kek kurabiye tarzı yiyecekleri tercih etmelerini rica ediyoruz.
Bitki ve mevsim çaylarını tercih ediyoruz.
Anaokulu’nun şaşırtıcı etkilerinden biri de sıklıkla karşılaştığımız, çocuğun evinde önceden ve hatta halen reddetmekte olduğu gıdaları okulda tüketmesi durumudur. Böyle zamanlarda, çocuğunun normalde yemediği yiyecekleri yediğini beyan eden günlük formu aldıklarında oldukça şaşıran velilerimizi öğle yemeği zamanı kameradan izlemeleri için okulumuza davet ediyoruz.
Liva’da menülerimiz çocuklarımızın günlük kalori, vitamin, hayvansal-bitkisel protein ve mineral ihtiyaçları hesaplanarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle öğünlerimizde karbonhidratlı besinlere yer vermekteyiz.
Evet, gerçekten öğrenebiliyorlar. Yaş gruplarına göre değişmekle birlikte sayıları, renkleri, şekilleri, hayvanları ve selamlaşmayı, basit günlük hayat komutlarını öğrenebiliyorlar. Sadece ezberle değil, gündelik hayatta kullanabilecek şekilde dillerine yerleştiriyorlar.
zarar verir mi? Hayır, dil gelişimine (gelişimsel problemler olmadığı müddetçe) zarar vermediğine dair ciddi akademik çalışmalar var. Bilimsel araştırma sonuçlarına göre dil eğitimine en açık olan yaş aralığı ile çalıştığımız ve Liva’nın hem kreş hem anaokulu öğrencilerine İngilizceyi ana dil değil, ikinci dil formatında öğrettiğimiz için ana dil gelişimini (öğrencide gelişimsel problem olmadığı müddetçe) etkilemiyor.
2 yaş grubumuzun etkinlik uzunluğu 20 dk. dır. 3 Yaş grubumuzun etkinlik uzunluğu 30 dk. , 4 Yaş grubumuzun etkinlik uzunluğu ise 30 dk. dır. Haftanın 5 günü 4-5 yaş grubunda, 3 günü 3 yaş grubunda; 2 günü oyun grubunda İngilizce dersi yapılıyor.
FARBE Education setleri ve materyallerini her yaş grubuna uyumlu şekilde kullanıyoruz. Motomot gramer eğitimi yerine çocukların sıkılmadan, dikkat kaybı yaşamadan, oyunlarla, şarkılarla, masallarla ve etkinliklerle dil öğrenmesini sağlıyoruz.
Liva Aplikasyonumuz üzerinden her hafta duyuru bölümünde genel olarak bilgi verilmekte ve şarkıların linki paylaşımı yapılmaktadır.
Acil olmayan durum ve kontrol altında ki hastalıklarda (örn. üst solunum yolları enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu) öncelikle bir eğitimci ile beraber öğrencimizi revir odamıza alıyoruz. Ateşini ölçüp, bu konu ile ilgili aileye bilgi veriyoruz. Ateşin yüksekliğine göre, önce ilaçsız yöntemlerle ilk müdahaleyi yaparak ateşi düşürmeye çalışıyoruz (eklem yerlerine ılık kompres, duş aldırma). Bu süreçte sürekli velimizle iletişim halinde oluyoruz. Ateşin düşmediği durumlarda ise veli onayı ile, Calpol, Peditüs, Dolven türevi ilaçlarla ateşi kontrol altına almaya çalışıyoruz. Her durumda, öğrencimizin rahatsızlanması halinde velimiz den okula gelip öğrencimizi almasını talep ediyoruz. Velimizin (Trafik-toplantı saati vb.) okula ulaşamaması gibi istisnai durumlarda ise, öğrencimizin doktoruna kadar öğrencimize eşlik ediyor, orada öğrencimizi velimize teslim ediyoruz.
Grip ve benzeri virutik rahatsızlıkları olan öğrencilerimizin ailelerinden, kuluçka döneminde (ilk 3 gün), öğrencimizi evde dinlendirmelerini rica ediyoruz. Böylece, öğrencimizin hastalık sürecini daha sağlıklı bir şekilde atlatabilmesini, hem de diğer öğrencilerimize bulaştırmamasını sağlıyoruz. Kabakulak, suçiçeği, rota virüsü, beta virüsü gibi çocukluk çağı bulaşıcı hastalıkları ile okulumuzda karşılaştığımız durumlarda yazı ile tüm velilerimize bilgilendirme de bulunuyoruz.
1- İlk müdahale yapılır, Veli aranır, olay hakkında bilgi verilir. a) Velinin talebine göre en yakın hastaneye eğitimciler tarafından götürülür. b) Velinin talebine ve aciliyet seviyesine göre velinin gelmesi beklenir. 2- İlk müdahale yapılır, Veliye ulaşılamadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulur. Bu süreçte öğrencinin doktorundan yönlendirme alınır.
Öğrencimiz hasta olduğunda, velimizin telefon açarak bizleri bilgilendirmesini rica ediyoruz. Sizler tarafından bilgi ulaşmadığı durumlarda, idari personelimiz velimize ulaşmaya çalışıyor. Ancak önceliğimiz velimizin bizleri sabah saatlerinde bilgilendirmesidir.
Öğrencimize okulumuzda antibiyotik ilaç vermemekteyiz. Rutin içirilen bir ilaç olduğunda da üstüne nasıl içirileceği ile ilgili bilgilendirme varsa çocuğumuza ilacı içirmekteyiz. Bizlere emanet olan çocuklarımızı hiçbir zaman riske atamayız.
Herhangi bir servis şirketi ile kurum prensibimiz olarak çalışmıyoruz. Araçlarımız kurumumuza aittir. Kendi bünyemizde sigortalı olan şoförlerimizle ve hosteslerimizle taşımacılık hizmeti vermekteyiz.
Ana servis güzergahlarımız: * Bulgurlu * Esatpaşa * Ferah * Armağanevler * Atakent * Üsküdar * Ümraniye Bunun dışında ki bölgelerde özel planlama ile servis hizmeti yürütmekteyiz.
Yolculuk süresince çocuklarımızın ihtiyaçlarına destek olan, yolculuğa refakat eden, anne babaya teslim edip teslim alan kadın servis hostes elemanımız bulunmaktadır.
Her sene değişen güzergah düzenlemesinden dolayı belirli saat verememekte olup, konuyla ilgili servis şöförümüzle görüşmenizi sağlamaktayız.
Araçlarımız çocuklara uygun emniyet kemeri, yol kamerası, sıkışmayı önleyici otomatik kapı sistemi, ilave basamak bulunup, çocukların güvenliğine uygun, gerekli yönetmelikler doğrultusunda tasarlanmıştır. Her öğrencimizin bireysel ferdi kaza sigortası mevcuttur.
2016-2017 İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Servis Araçları ücret tarifesine göre ücretlendirme yapıyoruz. 0-5 km 250 TL’den başlamaktadır. Mesafe hesaplarımız muhitten ziyade google haritalar uygulaması üzerinden ev adresi-okul arası güzergah hesaplaması ile yapılmaktadır. Servis ücretleri aylık olarak, ayın 1 ila 5 i arasında velimizden tahsil edilmektedir.
Zaman zaman kurumumuzda sigortalı olarak çalışan, sabıka sicil kaydı ve sağlık raporuna hali hazırda sahip olduğumuz öğretmen, yardımcı öğretmen veya destek personelimiz araçlarımızda yolculuk edebilmektedir. Bunun dışında hiç bir yetişkini çocuklarımızın emniyet ve güvenliği açısından servis araçlarımıza almamaya özen göstermekteyiz. Bu konuda velilerimizin de gerek hassasiyeti göstermelerini rica ederiz.
Şöförlerimizin; Hepatit testi, HIV testi, akciğer grafisi, kan tahlileri, bulaşıcı hastalığı olmadığına dair devlet hastanesinden alınmış belgeleri ile adil sicil kaydı, sürücü belgesi, araç kullanmaya psikolojik olarak uygun olduğunu belirtir psikoteknik belgesi, sürücü ceza puanı belgesi, yerleşim yeri belgesi bulunmakta olup, bünyemizde çalıştıkları bakanlığa bildirilmiştir. Araç şöförlerimiz, okulumuzda aynı zamanda güvenlik ve teknik hizmetlerden sorumlu oldukları için, tüm öğrencilerimiz tarafından tanınır. Kendileri de tüm velilerimizi tanırlar.
Bizler işimizi aşkla yapıyoruz. Ortak sevdiklerimize, anne-babaların davrandığı özenle hem öğretmen, hem idari personel davranmakta. Bu okul içi güvenlik kameralarıyla kurum içerisinde izlenebilmekte. Güvenlik kameralarının bağlı bulunduğumuz bakanlıkça kurum kapatmaya varabilen şekilde yasaklandığı için kurum dışına yayın yapmamız mümkün olmamaktadır. Ancak, isteyen velimiz, istediği saatte, randevusuz gelerek kurum için güvenlik kamerası ekranımızdan çocuğunu izleyebilir. Kurum içi idari personelimiz, rutin olarak gün içinde sınıflarda bulunarak, ortak alan aktivitelerinde bizzat bulunarak süreci denetliyorlar. Butik bir okul olmamız, kontrol edilebilir sayılarda öğrenci kabul etmemiz sebebiyle olumsuz durumların gözden kaçma ihtimali minimumdur.
Öğrencilerimizin kişisel temizlikleri yardımcı öğretmen ya da sınıf öğretmeni tarafından yapılmaktadır.
* Okulumuzun girişinde ki karşılama hostesimiz gelen yetişkinleri karşılar ve telefonla yönetimi bilgilendirir.. * Kapı görevlilerce açılır ve idari alana kadar gelen konuklar refakat edilir. Liva’da misafirler ancak belirli alanlarda kabul ediliyor ve okul içinde ise kendilerine eşlik ediliyor. Ziyaretçilerimizin çocukların bulunduğu ortamlara girmeleri sınırlandırılıyor.
* Öğrencilerimizin merdiven iniş çıkışları öğretmen, yardımcı öğretmen veya stajer öğretmen refakatinde olmaktadır. Merdivenler trabzanla çevrilidir. * Bina bahçe çevresi duvarla çevrilidir. Ana giriş kapısıda güvenlik bulunmaktadır. Bina çevresi ve içi kameralarla izlenmektedir. * Binamızda duman sensörleri, 2 adet yangın merdiveni, yangın söndürme tüpleri bulunmakta olup, kablo ve tesisat yangın güvenliği yönetmeliğine uygun şekilde düzenlenmiştir. * Binamız güvenlik şirketi tarafından 7/24 takip edilmektedir. * Çalışanlarımızın tamamının sağlık raporu (HIV, Hepatit negatif raporları, Kan tahlil sonuçları) bulunmakta olup, adli sicil kayıtları ve yerleşim yeri belgeleri mevcuttur. Yeni yasaya göre de güvenlik soruşturmaları yapılmıştır. (Aile bilgileri dahil olmak üzere) * Tüm çalışanlarımız bağlı bulunduğumuz Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmiş ve onaylanmıştır.
Liva’da Sabah 7:30’da temizlik hizmetleri çalışmaya başlar. * Tüm okulumuz öğrencilerimiz gelmeden, öncelik olarak onların kullanacağı alanlar olmak üzere KRUCHER filtreli elektrikli süpürge ile süpürülür. * Zeminlerimiz virüs ve bakterileri yok eden, sağlığa zararı olmayan doğal dezenfektan suyla paspaslanır ve mopla kurulanır. Tuvalet, mutfak ve diğer zeminler için temizlik kova, aparat ve mopları ayrıdır. * Lavabo ve wc’ler gün içerisinde 3 kez temizlenir. İhtiyaca göre daha da fazla olabilir. Akşam dezenfekte edilerek bırakılır. * Oyuncaklar; aylık olarak yüksek ısıda su ve dezenfektanla yıkanır, günlük ise sprey dezenfektan ile dezenfekte edilir. * Çöpler torbalı çöp kutularında muhafaza edilir ve günlük olarak boşaltılır. Alt değiştirme çöpleri, kendine özel kovasında tutulur ve anlık boşaltılır. * Bulaşıklar yüksek ısıda bulaşık makinasın da, elde yıkama uygulanmadan yıkanır. * Temizlik planına göre kapı ve pencereler, dış kapı ise haftalık olarak temizlenir.
Yemekhanede günde 3 kez yaş gruplarının geçişi arasında masa-sandalye temizliği, öğün sonrası komple temizlik uygulanır. Akşam ise, kendine özel temizlik aparat, bez ve mopları ile dezenfekte edilir. Mutfak temizliği aşçımız tarafından gün içerisinde sürekli yapılıp, dolap içleri dahil olmak üzere rutin olarak idari personel tarafından denetlenir. Akşam ise, genel temizlik ve dezenfektasyon yapılarak çıkılır.